Zaloguj Zarejestruj się

Co to jest domena internetowa?


domeny internetowe1. Definicja i sposób działania.

Domena internetowa to nic innego jak adres naszej strony internetowej. Wszędzie tam - gdzie pisze się o domenach internetowych - na myśli należy mieć adres strony internetowej, który wpisujemy w pasku adresu przeglądarki. Domena zbudowana jest zazwyczaj z 3 członów:

  • nazwy protokołu WWW (ang. World Wide Web - sieć o zasięgu światowym),
  • nazwy właściwej następującej po www.,
  • rozszerzenia .pl, .com, .info (o rozszerzeniach w dalszej części artykułu)

Kiedy złączymy całość otrzymujemy adres internetowy w formie: www.moja_nazwa.pl

Domeny to pewnego rodzaju maska, która ułatwia nam zapamiętanie faktycznego adresu strony internetowej. Każda domena wskazuje na adres serwera, na którym fizycznie umieszczone są pliki strony internetowej. Po wpisaniu adresu w przeglądarce zostajemy odesłani do przypisanego serwera, na którym znajduje się oczekiwana strona internetowa.

2. Jak kupić i na co zwrócić uwagę?

Obsługą domen w Polsce zajmuje się NASK. Domeny można zakupić w wielu firmach, które są partnerami NASK. Stąd tak różne ceny. Każda z firm partnerskich może narzucić własną prowizję. Firm oferujących domeny internetowe jest bardzo wiele. Wystarczy poszukać poprzez np. www.google.pl wpisując "domeny", "rejestracja domen" itp.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na rozszerzenie domeny. W Polsce najpopularniejszym rozszerzeniem jest .pl więc warto zakupić domenę z takim rozszerzeniem. Prawdopodobnie większość dość popularnych nazw będzie już zajęta, jeżeli jednak jest taka możliwość to warto kupić domenę z rozszerzeniem .pl. Inne popularne w Polsce to .com.pl i coraz częściej .eu.

Zakup domeny polega na rejestracji w serwisie sprzedawcy gdzie podajemy dane do faktury i oczywiście wybieramy nazwę. Po zakończeniu tych operacji i uregulowaniu należności dostaniemy dostęp do panelu administracyjnego. Panel administracyjny umożliwia zarządzanie domeną internetową. Utrzymanie domeny wiąże się z opłatą abonamentową, zwykle jest to abonament roczny.

Choć domena faktycznie jest przypisana do jednej firmy i to z tą firmą regulujemy należności, to w każdej chwili możemy zażądać specjalnego kodu AUTHINFO, który posłuży do przeniesienia domeny do innego usługodawcy. Taki kod musi być wydany na każde żądanie klienta ponieważ tak są skonstruowane umowy partnerskie pomiędzy NASK, a daną firmą. To bardzo ważna informacja. Zazwyczaj firmy świadczące usługę sprzedaży domen niechętnie informują o tym klienta.

3. Dlaczego warto posiadać domenę?

Domenę należy rejestrować na własne dane, a nie poprzez pośredników. Trzeba sobie uzmysłowić, że adres naszej strony nie powinien się zmieniać, nawet jeżeli cała strona się zmieni. To tak, jakbyśmy zmieniali co chwilę adres zamieszkania. Jest to kłopotliwe, prawda? Z iloma problemami się to wiąże? Tak samo w Internecie, adres powinien pozostać ten sam, nawet jeżeli zmienimy położenie plików naszej strony. W realnym świecie zmieniając miejsce zmieniamy także adres, jednak w Internecie nie musi tak być, a nawet nie powinno.

Oczywiście posiadanie własnej domeny jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy zmienimy wygląd strony, jej położenie (serwer z plikami strony) wystarczy przepiąć domenę pod inny adres. Po chwili zauważymy, że ten sam adres wyświetla nam już odmienioną stronę, ale nie musimy powiadamiać wszystkich o tym, że zmienił się adres i strona.

Często jednak jest tak, że nie jesteśmy w stanie się tym zająć lub zależy nam na oszczędnościach. Koszt domeny to zwykle 100 zł netto rocznie (.pl) więc czasami warto skorzystać z darmowych rozwiązań. Istnieje wiele firm które oferują domeny za darmo w ramach usługi hostingu (utrzymania) strony internetowej. Dostajemy wtedy adres w postaci moja_nazwa.nazwa_firmy_hostingu.pl. Tego typu domena w niczym nie ustępuje domenie wykupionej. Może jedynie jest dłuższa i nie mamy wpływu na jeden z jej członów (w tym przypadku nazwa_firmy_hostingu.pl). Dużym plusem jest to, że nic za nią nie płacimy, bo jest wliczona w koszt utrzymania strony. Należy jednak pamiętać, że w razie rezygnacji z usługi nie będzie możliwości zatrzymania tej domeny i nawet jeżeli strona w całości zostanie przekazana to adres będzie musiał się zmienić.

4. Jakie nazwy są najlepsze?

Wcześniej ustaliliśmy, że domena z rozszerzeniem .pl jest najczęściej kojarzona w Polsce, dlatego warto wykupić właśnie taką. Jednak czy nazwa, którą wybierzemy ma znaczenie? Jeżeli chodzi o ludzi to oczywiście ma. Należy szukać domen, które są:

  • krótkie,
  • łatwe do zapamiętania,
  • kojarzą się z produktem, firmą lub usługą,
  • nie zawierają znaków trudnych do wypowiedzenia lub obcojęzycznych (oczywiście jeżeli to nie jest konieczne).
  • nie zawierają polskich znaków (pomimo, że można rejestrować domeny z polskimi znakami, lepiej wybrać bez polskich znaków lub optymalnie obie i tą z polskimi znakami przekierować na tą bez polskich znaków).

Należy mieć na uwadze fakt, że domenę będziemy często dyktować przez telefon. Nie warto wybierać obcojęzycznych nazw. Nie warto umieszczać "-" pomiędzy słowami. Ile osób tyle interpretacji. Dla jednych jest to kreska, dla innych myślnik, ciężko w takiej sytuacji szybko przekazać adres strony internetowej. O wiele łatwiej wypowiedzieć nazwę i dodać, że wszystko ma być pisane razem bez polskich znaków niż męczyć się z tłumaczeniem tego jaki znak mieliśmy na myśli.

5. Kupiłem domenę, co dalej?

Jeżeli jesteś już w posiadaniu domeny internetowej - masz dostęp do panelu zarządzania domeną, który dostałeś od usługodawcy, u którego wykupiłeś domenę - możesz podpiąć ją pod swoją stronę internetową. Wystarczy, że uzyskasz adresy serwerów DNS od swojego hostingodawcy (są często podane w panelu hostingu) i wpiszesz je pola do tego przeznaczone w panelu zarządzania domeną.

Należy pamiętać, że utrzymanie domeny to osobna usługa. Często firma hostingowa zajmuje się również utrzymaniem domen. To nie zmienia jednak faktu, że domenę możesz mieć zakupioną gdzie indziej. Wtedy w panelu hostingu dodajesz domenę wpisując jej nazwę, a w panelu domeny wpisujesz serwery DNS, które pozyskasz od hostingodawcy. W ten sposób połączysz domenę ze swoim serwerem i tym samym ze stroną internetową.

6. Obsługa domen w serwisie Terazwsieci.pl

Terazwsieci.pl to serwis oferujący darmowe domeny w postaci twoja_nazwa.terazwsieci.pl. W takim przypadku, domena jest gotowa wraz ze stroną i klient nie musi nic robić.

W każdej chwili można podpiąć własną domenę. Należy wysłać do nas jej nazwę. Domenę podepniemy pod stronę klienta, a klientowi odeślemy nazwy serwerów DNS, które będzie musiał wprowadzić w panelu zarządzania domeną (usługodawca, u którego wykupił domenę). Po tych operacjach domena klienta będzie prawidłowo wskazywała na jego stronę internetową.
W razie problemów służymy pomocą.